Polska moja ojczyzna

Polska moja ojczyzna

Sprawozdanie z zajęć pt. Polska Moja Ojczyzna

Pierwsza cześć naszego spotkania to tradycyjnie już powtórzenie i utrwalenie materiału z poprzednich zajęć (jesień, pory roku, dni tygodnia, święto zmarłych, Halloween)

W ramach powtórzenia i rozszerzenia materiału dzieci wykonały łamigłówki i zadania (karty pracy o różnym stopniu trudności) związane z zagadnieniem pór roku, miesięcy i czasu, młodsze dzieci wysłuchały także kilku wierszy m.in. Tydzień i Globus Jana Brzechwy. Starsza grupa zrobiła dodatkowo karty pracy związane z opisem ilustracji (ćwiczenie samodzielnego czytania, rozumienia i pisania w języku polskim)
Zagadnienie Halloween zostało przypomniane dzięki wspólnej pracy plastycznej nad halloweenowym zamkiem oraz kilku historiom dzieci, jak spędzają halloweenowy wieczór.

Druga cześć spotkania poświęcona była tematyce Polski w związku z rocznicą 11-listopada. Dzieci próbowały odpowiedzieć na pytania:
– co to jest ojczyzna?
– czym jest godło (herb)?
– jak wygląda polska flaga?
– kim jestem?
– czy to gdzie mieszkam decyduje o tym kim się jest?
– czy bywam w Polsce?
– jakie miasta odwiedzam?
– co to jest hymn i w jakich okolicznościach go śpiewamy?

Każdy uczeń przygotował godło oraz uzupełnił kartę pracy dotyczącą symboli narodowych. Dzieci odsłuchały polski hymn i posłuchały legendy o powstaniu państwa polskiego (niektórzy uczniowie pamiętali ją z zajęć sprzed roku! Okazało się, że niektóre dzieci znały legendę w lekko zmienionej wersji i podzieliły się szczegółami:) Zajęcia uzupełniła rozmowa o fladze i okolicznościach śpiewania hymnu w obecnych realiach. Był to dość długi trening samodzielnego opowiadania i odpowiadania na pytania w języku polskim.

W trzeciej części przeszliśmy do “analizy” tekstów literackich. Dwoje uczniów bardzo szczegółowo opowiedziało legendę o Smoku Wawelskim oraz o Szewczyku Dratewce. (kolejne ćwiczenie na komunikację w j. polskim). Miedzy czasie część dzieci wykonywało pracę plastyczną “Smok Wawelski” (różnymi technikami), a część – w ramach powrotu do pytania “kim jestem?” – drzewo genealogiczne swojej rodziny. Prace będą kończone na następnych zajęciach 25 listopada.
Dziękujemy za przemiłe spotkanie i zapraszamy na kolejne!

0 Comments

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*