Halloween

Halloween

Tematy: Święto Zmarłych i Halloween

(powtórzenie zagadnień o jesieni i przyjaźni)

Cele ogólne:

– rozmawiać w języku polskim,

– motywować do zadawania pytań,

– ćwiczyć czytanie i pisanie w j. polskim (grupa starsza),

– pracować z tekstem literackim,

– rozbudzać wyobraźnię,

– formułować podsumowania i wnioski,

– mówić o emocjach,

– pokazać wartość i cele przyjaźni,

– trenować umiejętności pracy w grupie,

– uczyć się kompromisu, cierpliwości i przestrzegania zasad,

wzbogacanie wiedzy przyrodniczej dzieci i rozbudzanie zainteresowania światem przyrody,

– doskonalenie umiejętności słuchania, rozumienia i wypowiadania się na zadany temat,

– rozwijanie sprawności manualnej,

– rozwijanie poczucia rytmu i pamięci słuchowej,

– stwarzanie okazji do swobodnej ekspresji ruchowej i muzycznej.

Przebieg zajęć: W ramach dzisiejszego, czwartego w tym roku spotkania poruszone były tematy jesieni, przyjaźni i halloween.

Początek pierwszej lekcji poświęciliśmy powtórce zagadnień z poprzedniej lekcji. Powtórzyliśmy tematykę pór roku ze szczególną uwagą na zagnienia związane z jesienią. Dzieci powtórzyły terminologię związaną z porami roku oraz pogodą (zmiany pogodowe towarzyszące każdej porze roku). Następnie powtórzyliśmy szczegółowe nazwy przedmiotów, które znajdowały się na zdjęciach w oparciu o wiersz „Jesień wcale nie jest smutna” Urszuli Kozłowskiej. Dzieci wieszały zdjęcia na tablicy z chwilą ich wystąpienia w czytanym przez nauczyciela tekście. W ramach powtórzenia omówiony zostal też temat przyjaźni z poprzedniej lekcji.

Następnie dzieci dokończyły pracę plastyczną z poprzedniego spotkania – „jesienne drzewo”.

W drugiej części przeszliśmy do tematu nadchodzącego halloween oraz rodzimego święta zmarłych. Omówione zostały wiersze Ludwika Jerzego Kerna “Zabawa duchów” oraz “Dolina duchów” – głośne czytanie, ilustracje do wierszy, zakreślanie wyrazów z polskimi literami (ogólnie, a następnie tylko z wybranymi). Dzieci odpowiadały na pytania zadawane przez nauczycielkę w ramach rozmowy kierowanej. Następnie uczniowie wykonali prace – dynie halloween, puzzle “duchy” oraz duchy z balonów.

Trzecią część

poświęcono halloweenowym zabawom.

– zabawa z miotłą – dzieci ustawiły się w kręgu, w środku stało jedno z nich z miotłą w dłoni, jego zadaniem było wypowiedzieć czyjeś imię, po czym szybko odsunąć się puszczając miotłę. Wywołana osoby dobiegała i łapała kij zanim upadł na ziemię,

– magiczne pudełko – dzieci bawiły się w wykonywanie zabawnych zadań losowanych z pudełka,

– jedzenie jabłka na sznurku – zabawa w parach,

– halloweenowe “rzeźby” z ciastoliny i plasteliny.

W czasie drugiej i trzeciej części zajęć cały czas trwało wykonywanie halloweenowych makijaży.

Dzieci dobrze się bawiły, starały zrozumieć nasze prośby i polecenia, odpowiadały na pytania. Efekty prac plastycznych w fotoreportażu!

https://www.magisto.com/album/video/JH8vDUUPHwE4OnAPYnZLBn0?c=w&l=vsm&o=a

 

0 Comments

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*